Cinsiyete yönelik ameliyat

  • Konuyu başlatan Örüoba
  • Başlangıç tarihi
Ö

Örüoba

Ziyaretçi
Diyanet işlerinin sitesinde "Estetik Ameliyatın Dini Hükmü" bahsinde şöyle bir ifade bulunuyor: "Buna karşılık vücudun herhangi bir organında, diğer insanlar tarafından yadırganan, insanın psikolojik olarak etkilenmesine sebep olabilecek, bir anormallik veya fazlalık bulunursa, bunun ameliyatla düzeltilmesi, fıtratı bozmak değil, bir tedavi işlemidir."

Fakat diyanet işlerine göre cinsiyet değiştirme ameliyatı şeklinde bahsedilen işlem fıtratı değiştirmek anlamına geliyor.

Bazı fıkıh kaynaklarına göre bazı insanlar nasıl doğuştan çift cinsiyetli oluyorsa bazı insanların da doğuştan karşı cinsin davranış biçimlerini gösterdiği, bu gibi kimselerin telkin vs. ile de kendisinde bulunan fizikî cinsiyet ne ise o cinsiyetten olduklarını kabul etmedikleri gibi bilgiler yer alıyor. Şimdi her iki cinsiyet organı bulunan kimselerin ameliyat yoluyla baskın cinsiyete göre fizikî durumlarına müdahale edilmesinin caiz olduğu yönünde birtakım açıklamalar varken, burun vs. organlarında kişinin psikolojik sorunlarının tedavi yolu olarak yine fizikî durumlarına müdahale edilmesinin caiz olduğu söylenirken, kişinin psikolojik durumunu derinden etkileyen doğuştan kendisini fizikî olarak göründüğü cinsiyetten değil de karşı cinsten hissetme durumunda ameliyatın fıtrata müdahale olacağı için caiz olmadığı söyleniyor.

İran'daki Şii rejimin temsilcileri (her ne kadar Şii kaynaklarına pek başvurmasak da) geçmişte böyle bir ameliyat mümkün olmadığı için bu yapılamıyordu ancak günümüzde böyle bir imkân var diyerek bu şekilde hisseden insanları ameliyat ettirip bu ameliyattan sonra şer'an da kendilerini hissettikleri cinsiyette olduklarını söylüyor. Pakistan'da da buna benzer birtakım açıklamalar söz konusu.

Yalnız bununla ilgili açıklamalar sanki genellikle kendisini doğuştan böyle hissedenlere yönelik. Sonradan birtakım tesirlerle kendi cinsiyetinden olan insanlara ilgi duymaya başlayan insanlardan böyle bir ameliyat geçirdikten sonra bunalıma düşerek kendisine zarar vermeye intihar etmeye teşebbüs edenlerin olduğu ile ilgili pek çok haber neşredilmiştir. Zira bu insanlar sonradan büyük bir pişmanlık içine düşebiliyor. Doğuştan kendisini böyle hisseden kimseler mesela fizikî olarak erkek olmasına rağmen daha çocuklukken kadın kıyafetlerine, kız çocukların oynadıkları oyuncaklara ilgi gösterebiliyor ve erkek çocuklardan daha fazla olarak kız çocuklarla oyun oynayabiliyor. Babasından ziyade annesinin davranışlarını taklit edebiliyor, erkekler bir kızla evlenmeyi hayal ederken bu insanlar bir gün ben de gelin olabilecek miyim diye hayal edebiliyor. Bu durum insanın burnunun ortalama buruna göre büyük olmasından daha az mı psikolojiyi etkileyen durumdur, yoksa insanın bütün hayatına etki eden bir psikolojik durum mudur?

Evet, İslam'a göre erkeğin erkekle ilişkiye girmesi büyük günahtır ve erkeğin erkekle evlenmesi mümkün değildir. Ancak böyle bir psikolojik durum bulunan ve doğuştan böyle hissedenlerin durumları sanki biraz çift cinsiyetli insanların durumu ile de kıyaslanabilir gibi gözüküyor. Biri her iki cinsiyetin organı ile doğarken, diğeri bir cinsiyetin organı ile doğup kendisini diğer cinsiyetten gibi hissediyor. Bu durumda bu insanların fizikî durumuna ameliyatla müdahale fıtratı değiştirmek midir, yoksa o insanları tedavi etmek midir? Bunun tetkik edilmesi, psikoloji ve tıp uzmanları ile ilahiyatçıların bu konularda istişare etmesi, Pakistan'da bu konuyla ilgili yapılan açıklamaların incelenmesi ve bu konunun netleştirilmeye çalışılması da söz konusu olabilir. Şayet İslam'a göre böyle bir ameliyat yapılması ve bu insanların evlenebilmesi mümkün ise bu insanların işsiz ve ailesiz kalması, fuhuş bataklığına sürüklenmesi gibi bazı sosyal problemlere karşı bu yola başvurulabilirdi.
 
Üst